Kredyt studencki dla każdego?

Kredyt studencki dla każdego?

 

Każdy student, który rozpoczyna naukę na wyższej uczelni ma do spełnienia pewne obowiązki, ale i pewne przywileje, które nadawane mu są z chwilą przyjęcia na studia. Jednym z najlepszych przywilejów, z jakich może skorzystać uczeń Uniwersytetu bądź uczelni prywatnej jest kredyt studencki.

Poznaj najważniejsze informacje na ten temat...

O kredyt studencki teoretycznie mogą ubiegać się wszyscy studenci, ale w praktyce wygląda to nieco inaczej, bowiem konieczne jest spełnienie pewnych kryteriów, jakie ustalane są przez uczelnię – z reguły są one jednakowe w przypadku wszystkich uczelni.

Jeśli ubiegacie się o kredyt studencki, musicie spełnić następujące warunki:

  • rozpocząć studia przed ukończeniem 25 roku życia

  • uzyskiwać dochody nie przekraczające progu, jaki o roku ustalany jest przez ministra, w przeliczeniu na osobę w rodzinie

  • uzyskać pozytywną ocenę banku co do zdolności kredytowej

Istotną informacją jest to jak długo można korzystać z przydzielonego kredytu – w przypadku studentów jest to maksymalnie 6 lat, natomiast w przypadku doktorantów maksymalnie 4 lata.

Spłacanie kredytu

O ile uzyskanie pozytywnej w sprawie kredytu studenckiego nie jest takie trudne, o tyle rozpoczęcie spłacania go to już zupełnie inna historia. Pocieszeniem dla studentów powinien być jednak fakt, że spłacanie kredytu studenckiego rozpoczyna się dopiero po upływie 2 lat od ukończenia studiów, a więc ma się sporo czasu na znalezienie pracy i spokojne spłacanie długów. Kredyt spłaca się w miesięcznych ratach.

Umorzenie kredytu

Jeszcze lepszą informacją dla studentów korzystających z kredytu jest fakt, że może dojść do tak zwanego umorzenia kredytu. Kredyt może być częściowo umorzony na przykład z powodu bardo trudnej sytuacji życiowej, ale nie tylko. Wiele uczelni stosuje pewnego rodzaju nagrodę dla osób, które osiągają najlepsze wyniki w nauce. Jeśli student znajdzie się wśród pięciu procent najlepszych absolwentów, może liczyć na umorzenie w wysokości dwudziestu procent całości koniecznej spłaty.

 

 

źródło: prawastudenta.edu.pl, zdjęcie: freedigitalphotos.net

Udostępnij tą informację swoim znajomym!