Obowiązki studenta - dowiedz się co Cię czeka, zanim wybierzesz się na studia

Obowiązki studenta - dowiedz się co Cię czeka, zanim wybierzesz się na studia

Marzenie o studiowaniu nadal towarzyszy bardzo dużej grupie młodych ludzi, którzy nierzadko już z tą myślą rozpoczynają naukę w liceum. Tymczasem zadanie, jakie przed nimi stoi polega nie tylko na doborze uczelni i kierunku studiowania pod kątem swojej przyszłości, choć to jest oczywiście najważniejsze, ale również na tym, aby poznać swoje prawa jak i obowiązki już po dostaniu się na studia.

Co musisz wiedzieć?

Do obowiązków studenta należy bardzo wiele kwestii – musi on załatwić wszelkie formalności związane z uczelnią, uiścić konkretne wymagane opłaty czy wykonać wiele innych obowiązków, jakie nakłada uczelnia. Jednym z najważniejszych obowiązków jest jednak podpisanie umowy cywilnoprawnej pomiędzy uczelnią a studentem, nawet na studiach stacjonarnych.

Co to za umowa?

Otóż zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, które niedawno została znowelizowana, pomiędzy uczelnią a studentem, nawet, jeśli studiuje on w trybie stacjonarnym, powinna zostać zawarta umowa. W umowie tej zawarte powinny zostać bardzo szczegółowe informacje, które dotyczą kwestii płatności za studia, jak również opłat związanych z powtarzaniem roku bądź powtarzaniem egzaminów.

Podpisanie umowy tego typu nie jest jednak potrzebne po to, aby skorzystała z tego uczelnia, wręcz przeciwnie – jest to zabezpieczenie studenta przez wieloma finansowymi nieprzyjemnościami, jakie mogą spotkać go na drodze studenckiej.

W związku z tym, podpisując umowę z uczelnią należy dokładnie zapoznać się z jej punktami, a w w szczególności z opłatami, jakie student zobowiązuje się ponosić w trakcie studiów. To istotne, bowiem uczelnia nie ma najmniejszego prawa żądać uiszczania opłat za coś, co nie znajduje się w umowie. Jakakolwiek zmiana w tej kwestii niesie za sobą konieczność naniesienia zmian w umowie – należy bezwzględnie o tym pamiętać.

Jedyny wyjątek od reguły stanowią opłaty, które bezpośrednio związane są z dokumentacją dotyczącą przebiegu studiów, a więc dokumenty takie jak legitymacja, dyplom ukończenia studiów czy indeks, bowiem wynikają on z rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 14 września 2011 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów.

 

 

źródło: prawastudenta.edu.pl, zdjęcie: freedigitalphotos.net

Udostępnij tą informację swoim znajomym!