Stypendium socjalne – dowiedz się jak je zdobyć

Stypendium socjalne – dowiedz się jak je zdobyć

Kiedy młodzi ludzie wybierają się na studia otwiera się przed nimi bardzo wiele możliwości, które nie dotyczą tylko i wyłącznie ich przyszłej kariery, ale również życia jako studenta. Dla każdego z nich uczelnia przewiduje bowiem pewne bonifikaty, ale aby je zdobyć należy spełnić pewne warunki. Idealnym tego przykładem są stypendia – teoretycznie oferowane każdemu, pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów.

Najważniejsze informacje o stypendium socjalnym

Stypendium socjalne to jedno z kilku oferowanych przez właściwie wszystkie uczelnie pomocy finansowych, określanym mianem bezzwrotnych. Dla młodego człowieka jest to spore wsparcie finansowe szczególnie, jeśli chce się kształcić, a w jego rodzinie mówiąc kolokwialnie po prostu się nie przelewa. Kierunki studiów są różne, ale stypendia wszędzie są takie same.

Kto może ubiegać się o stypendium socjalne?

O stypendium socjalne może ubiegać się każdy student, który jest obywatelem Polski bądź cudzoziemcem wymienionym w 43-44 artykule Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym, charakteryzujący się dochodem w rodzinie nie większym niż ustalany przez Uczelnię próg, co określane jest na podstawie dokumentów z ostatniego roku podatkowego i co najważniejsze – każdy, kto złoży stosowny wniosek.

Bywa, że o stypendium można ubiegać się również w zwiększonej kwocie, ale dotyczy to tylko osób spełniających powyższe kryteria, będących studentami stacjonarnymi i mieszkających w domu studenckim bądź innym miejscu, ale należy odpowiednio to udokumentować. Istnieje taka możliwość również w przypadku mieszkania z niepracującym małżonkiem czy dzieckiem.

Pamiętajcie!

Studiując nawet na kilku kierunkach, możliwe jest otrzymywanie tylko jednego rodzaju świadczenia na jednym kierunku. Równocześnie można otrzymać jedynie stypendium rektora, ministra czy motywacyjne.

Jak ubiegać się o stypendium socjalne?

Do obowiązków studenta, który ubiega się o stypendium socjalne należy przede wszystkim spełnienie warunków określonych w ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym, jak również wskazane wyżej a określone szczegółowo przez uczelnię kryteria. To jednak dopiero początek – każdy student musi poprawnie wypełnić wniosek, którego wzór przygotowała uczelnia. Konieczne jest również udokumentowanie sytuacji materialnej. Wniosek należy łożyć w stosownej komisji stypendialnej, a więc we właściwym studentowi dziekanacie.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, najlepiej udać się do dziekanatu, a tam rozwieją Wasze wątpliwości.

 

 

zdjęcie: freedigitalphotos.net

Udostępnij tą informację swoim znajomym!