Matematyka finansowa i aktuarialna
Dostępne formy studiowania |
Tryb |
Cena za semestr od |
Studia I stopnia (lic.) |
Stacjonarne |
-- |
» powrót do listy specjalizacji
Studia na kierunku Matematyka o profilu ogólnoakademickim odbywają się w trybie stacjonarnym i są bezpłatne. Program studiów matematycznych na specjalności matematyka finansowa i aktuarialna (ubezpieczeniowa) obejmuje 2070 godzin zajęć, w tym
- przedmioty matematyczne (wstęp do analizy matematycznej, wstęp do matematyki, algebra liniowa, elementy geometrii, podstawy topologii, arytmetyka z teorią liczb, analiza matematyczna, teoria miary i całki, elementy algebry ogólnej I, rachunek prawdopodobieństwa I, równania różniczkowe i funkcje analityczne)
- przedmioty informatyczne (laboratorium komputerowe, podstawy informatyki, informatyka i języki programowania, technologia informacyjna)
- przedmioty uzupełniające (ekonomia I, język angielski, język angielski w matematyce finansowej)
- seminarium dyplomowe
- przedmioty specjalistyczne (do wyboru po pierwszym roku studiów) z bloku przedmiotów matematyki finansowej i aktuarialnej (ubezpieczeniowej): m.in. rachunek prawdopodobieństwa II, statystyka, teoria opcji, modele matematyki finansowej, matematyka ubezpieczeń na życie, matematyka ubezpieczeń majątkowych
oraz 150 godzin praktyki zawodowej (pięć tygodni po 30 godzin praktyki) realizowanej po czwartym semestrze studiów, a także szkolenia związane m.in. z wprowadzeniem na rynek pracy, bezpieczeństwem i higieną pracy, ochroną własności intelektualnej.
- Studia matematyczne o specjalności Matematyka finansowa i aktuarialna (ubezpieczeniowa) są adresowane do kandydatów, którzy swoją pracą zawodową pragną związać z branżą ubezpieczeniową lub finansową. Specjalność ta przygotowuje absolwentów do dalszych studiów matematycznych stopnia drugiego, zwłaszcza o specjalności matematyka finansowa lub matematyka aktuarialna. Absolwenci matematyki kontynuują naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Krakowskiej, Uniwersytecie Pedagogicznym, Uniwersytecie Rzeszowskim i in., często dzieląc pracę zawodową ze studiami. Dzięki obszernemu blokowi przedmiotów informatycznych uzyskują umiejętności niezbędne do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających zastosowania technologii informacyjnej oraz kompetencji matematycznych i znajomości języka angielskiego. W szczególności kursy matematyki ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń majątkowych oraz języka angielskiego w matematyce finansowej dostarczają absolwentom kompetencji cenionych w branży ubezpieczeniowej.